Az IT-Business kvázi-portáltendere
Az utóbbi hetekben megjelent IT-Business lapszámok többek között egy képzeletbeli cég - az Első Kompozit Biztosító Rt. - által kiírt portáltender bemutatásával, és a beérkezett pályázatok elemzésével, összehasonlításával foglalkoztak. A cikkek most már elérhetőek PDF formátumban is, még ha az erre a célra létrehozott oldalon az olvasónak kell is kisilabizálnia a megfelelő sorrendet. A résztvevő cégek: Breona, Bigfish, Kirowski, Montana (a Microsoft technológiájával), Mirai, Nexum, Sensenet, Sun, Wildom.
■
Nézegettem, de...
nekem tetszett
De szerintem az is érdekes, hogy ki milyen megoldással jön: saját vagy testreszabott nagy rendszerekkel, milyen ütemezéseket képzelnek el, stb. Nyilván ez egy üzleti lap, nem a technológia konkrétumairól szól, nem is feladata.
Nyílt forrású rendszer (akár módosítva)?
Mit gondoltok, miért van az, hogy szinte mindegyik cég saját fejlesztéső motorral állt elő, senki nem használ nyílt forráskúdó CMS-t, vagy akár annak egy saját szájíz szerint módosított változatát?
Szerintem:
- különösen a nagyobb cégeknél már hagyománya van a saját rendszernek: régóta fejlesztik, s inkább azt viszik tovább
- a saját rendszert mégis hálásabb módosítani
- új verziónál nem kell újra módosítani, tesztelni, hisz maga a módosítás jelenti náluk az új verziót
- jogi megfontolások?
- biztonsági megfontolások?
Érdekelne erről a véleményetek, ha itt nem off-topic. Ha az, nyitok új szálat.
Tényleg ilyen naív vagy?
Mert egy feltuningolt Drupalért nem lehet 10-20 milliót elkérni...:)
Igen
Drupal lista
Ne beszéljünk zöldséget
Tévedsz, csak nem vagy "jó helyen"... :)
Persze, utána gyorsan elfelejtette ezt midnenki...
Közben megtaláltam!
Gyermek,- Ifjúsági és Sportminisztérium
<meta name="generator" content="Typo 3.3 CMS">
--
Üdv, Pali
hehe :)
Felhő
Nem 150 millió
Az összeg szerintem tényleg téves, mert én 17 millióra emlékszem.
És tényleg volt egy kis botrány belőle, bár nem értem, miért: nyílt forráskód nem azt jelenti, hogy akkor ingyen dolgozzunk, hanem hogy magáért a kódért nem kérek pénzt, de a telepítésért, design-ért, beállításokért, rendszertervért igen.
Zavar támadt az Erőben
1) Saját útvonaltervük és szemléletük van, nem akarnak másoktól függeni.
2) A nagyobb cégek össze vannak gyógyulva egy-egy komoly vállalatirányítási terméket szállító céggel (Oracle, SAP, Microsoft), ezért az Ő technológiájukat használják.
3) Saját rendszert ugyanolyan macerás módosítani. Gondolj abba bele, hogy legtöbbször 5-10 fős csapat dolgozik egy projekten. (Nagy cég esetében.)
4) Új verziónál nem kell tesztelni? Legalább 2 változatot tartanak karban a rendszerből nagyobb cégeknél is - mint a nyílt forrású társaiknál.
5) Bizonyos megrendelők (nagyobb kutyák, titkos társaságok) elvárják a zárt fejlesztést. Ha másért nem, az innovációs tőke előnyei miatt.
Köszönöm!
Az open source nem garancia
Továbbá az OS fejlesztésekkel szemben a megrendelők nagy részénél komoly ellenérzések vannak. Ez egyrészt általános bizalmatlanságban nyilvánul meg, úgy tartják, ami ingyenes, vagy olcsó, az gagyi. Másrészt felmerül az a félreértés, amit a nevezett TYPO honlapnál is kikezdett a média, hogy ingyenes szoftverért mi jogon akarnak pénzt kérni. Nem mindenki érti meg, hogy csak az alapszoftver van ingyen, de a design, a grafika, az egyedi bővítések, a suport nem ingyenes, azzal a vállalkozó sokat dolgozik.
Ezért tisztább helyzet egy saját rendszert fejleszteni. Az a mienk, nincs jogi vita, saját elképzelés szerint fejlesztjük, a módosításokat nem kell a nyílt forrású licensznek megfelelően publikálni, az eredeti közösséggel egyeztetni, nem fog jönni a pistike bt, aki ugyanezzel a nyílt rendszerrel megcsinája olcsóbban. Továbbá, mivel a rendszer megköti valamilyen mértékben az adatszerkezetet, a megrenedelő elsajátította a használatát, stb. nehezebben fog x idő után váltani, stabilabban marad partner hosszútávra. Ezzel szemben egy OS rendszer esetén ha jön a pistike, minden átállási költség nélkül lelép, mert látszólag ugyan azt kapja. Vannak olyan megrendelők sajnos, akik szűklátókörűség miatt képesek pl. simán tárhelyszolgáltatót váltani, mert a másik 200 forinttal olcsóbb havonta.
Miért saját fejlesztés - igazi válasz
Itt egy igazi válasz, miért a saját fejlesztés:
-Nálunk stratégia, hogy olyan terméket készítsünk, ami termékként viszonteladható, más fejlesztők is építhetnek rá
-Saját és több mint hat éves a koncepció, saját know-how van benne, ezt fejlesztjük folyamatosan, és a szoftver ma már jóval több, mint CMS, igazi Vállalati Portál (EPS - Enterprise Portal System)
-Jogilag nem korlátoz bennünket semmi, bárhogy alakíthatjuk, fejleszthetjük
-Van benne pár műszaki megoldás, amit máshol nem láttunk pl az XSLT alapú Skin rendszer
-Marketing szempontból is fontos, hogy saját márkanéven forgalmazzuk a Sense/Net Portal Engine-t
-Büszkék vagyunk rá, mert a miénk, mi találtuk ki, és ez az érzés fontos a csapatnak
Ha van konkrét kérdés, e-mailben elértek, nevem ponttal elválasztva, a többi logikus, de spam miatt nem írom ide ;-)
Az IT-Business tender persze játék volt, de a kiíró mindenkit arra kért, hogy igazi ajánlatot írjunk, ne "marketing dumát". A legtöbb cég ezt komolyan vette és alapos tenderanyagot adott le, de az egyik cikkben benne van a pontos terjedelem. Persze volt aki egy tíz milliós tendert elintézett pár oldalban...
Üdv,
Bíró Tamás, Sense/Net marketing igazgató (valaha fejlesztő)