A WHAT csoport hozzászólásokat vár a Web Forms 2.0-hoz
November 10-n megjelent a második stabil munkavázlata a Web Forms 2.0 specifikációnak. Kezd kialakulni a specifikáció végleges formája, így - valószínűleg utoljára a "megjelenés" előtt - hozzászólásokat várnak. A Web Forms 2.0 új input mező típusokkal (dátum, időpont, e-mail cím, szám), kliens oldali validálás lehetőségével, input mezők kötelezőségének jelölhetőségével, ismételhető beviteli mezőkkel és az űrlapok elküldése feletti kontrollal egészíti ki a HTML 4.01 és XHTML 1.0 W3C ajánlásokat. Egy viszonylag hosszú bemutatás következik.
A WHAT munkacsoportot a webböngésző gyártók alapították az érdeklődők bevonásával. Célja olyan új technológiák kifejlesztése, melyek a fejlesztők számára lehetővé teszik webes alkalmazások létrehozását. A munkacsoportot indulásakor a W3C nem fogadta be, így jelenleg attól függetlenül tevékenykedik (bár számos W3C munkatárs is dolgozik a csoportban) - bízva abban, hogy a kidolgozott ajánlás a későbbiekben W3C ajánlás is lesz. A tervezés egy nyílt levelezőlistán folyik. Nagyon fontos szempont, hogy a cél olyan új funkciók, tulajdonságok, stb. kialakítása, melyek visszafele kompatibilisek a jelenlegi HTML és XHTML verziókkal.
A webes alkalmazások fogalom alatt a munkacsoport nem 3 dimenziós, irodai vagy grafikai programok készítését érti, hanem olyanokat, melyeket ma az eBay, vagy az Amazon kínál (azaz áruházak, rendelések, űrlapok, stb. kitöltését végző alkalmazásokat). A webes alkalmazások jelenleg is lehetségesek. A csoport célja ezen alkalmazások létrehozásának sokkal egyszerűbbé tétele, s sokkal szebb megoldása komplex Javascriptek, szerver oldali megoldások létrehozása nélkül, egy sokkal rugalmasabb felhasználói felületet létrehozva.
A Web Forms 2 egy része a WHAT WG munkájának, emellett még a Web Applications és Web Controls kidolgozása is folyik.
A Web Applications céljai:
A Web Forms 2, mely jelen hírünk tárgya, számos érdekességet kínál, a következőkben ezekből mutatok be néhányat.
A specifikáció gyakorlatilag új HTML tulajdonságokat, eseményeket és függvényeket definiál. Ezek egyike az új beviteli mező típusokat lehetővé tevőEgy további lehetőség beviteli mezők szükségességének jelzése. Erre egy Lehetőség van egyes típusok további specifikálására, például minimális és maximális értékek megadására:Ezen értékek megadásakor a böngésző jelezheti a felhasználó felé, hogy pontosan hogyan kell kitölteni a mezőket, s ha hibásan tette meg, ezt is tudomására hozhatja. Olyan böngészőkben, melyek nem támogatják ezeket a tulajdonságokat, nem lesz semmi különbség érzékelhető a korábbiakhoz képest, viszont a fejlesztők kiegészíthetik ezen specifikációra épülő lehetőségekkel az űrlapokat, ha megfelelő Javascriptet írnak hozzá. Ez azért előnyös, mert egy közös platformot biztosít egymással kompatibilis programok létrehozására, írására.
A specifikáció új tulajdonságokat vezet be az objektum modellben is. A fejlesztők a következő kóddal egyszerűen lekérdezhetik, hogy egy egész űrlap jól lett-e kitöltve, s ha nem, egyből kezelhetik is a problémákat:A fejlesztők közvetlenül Javascriptből is helytelennek minősíthetnek egy mezőt, jelezve, hogy annak értéke nem elfogadható:Egy új eseménykezelő segítségével a böngésző hibakezelését is meg lehet kerülni. Ehhez a beviteli mezők További lehetőségek széles skálája áll majd a fejlesztők rendelkezésére a specifikáció szerint, melyek megvalósítására az alternatív böngészőkben (Mozilla, Firefox, Opera, Safari, Konqueror) nagyon nagy esély van, hiszen a böngészőgyártók állnak a funkciók kifejlesztésének hátterében. A további lehetőségekkel kapcsolatosan érdemes elolvasni a specifikáció aktuális állapotát, továbbá részt venni a levelezőlisták munkájában. Hozzászólni is érdemes, ki tudja, kinek lehet olyan meglátása, mely a jövőben mindannyiunk életét könnyebbé teheti?
■ A WHAT munkacsoportot a webböngésző gyártók alapították az érdeklődők bevonásával. Célja olyan új technológiák kifejlesztése, melyek a fejlesztők számára lehetővé teszik webes alkalmazások létrehozását. A munkacsoportot indulásakor a W3C nem fogadta be, így jelenleg attól függetlenül tevékenykedik (bár számos W3C munkatárs is dolgozik a csoportban) - bízva abban, hogy a kidolgozott ajánlás a későbbiekben W3C ajánlás is lesz. A tervezés egy nyílt levelezőlistán folyik. Nagyon fontos szempont, hogy a cél olyan új funkciók, tulajdonságok, stb. kialakítása, melyek visszafele kompatibilisek a jelenlegi HTML és XHTML verziókkal.
A webes alkalmazások fogalom alatt a munkacsoport nem 3 dimenziós, irodai vagy grafikai programok készítését érti, hanem olyanokat, melyeket ma az eBay, vagy az Amazon kínál (azaz áruházak, rendelések, űrlapok, stb. kitöltését végző alkalmazásokat). A webes alkalmazások jelenleg is lehetségesek. A csoport célja ezen alkalmazások létrehozásának sokkal egyszerűbbé tétele, s sokkal szebb megoldása komplex Javascriptek, szerver oldali megoldások létrehozása nélkül, egy sokkal rugalmasabb felhasználói felületet létrehozva.
A Web Forms 2 egy része a WHAT WG munkájának, emellett még a Web Applications és Web Controls kidolgozása is folyik.
A Web Applications céljai:
- natív popup és helyzetérzékeny menük lehetősége
- dialógus ablakok, eszköztárak létrehozása, melyek az eredeti dokumentumban, s nem szeparáltan foglalhatnak helyet
- parancsok és állapotok lehetősége: egy menüből, helyzetérzékeny menüből, gombról elérhető parancsok egy helyről történő letiltásának, engedélyezésének lehetősége, állapotok nyilvántartása és több helyen megjelenítése
- szerver oldali események: DOM3 események kiváltásának lehetősége szerver oldalról
- kliens-szerver kommunikáció lehetősége, melyek nem kívánják meg az újratöltését az oldalnak, kérésre történő adatfogadás, távoli eljáráshívások lehetősége (a Javascript hívja meg és fogadja az eredményét egy szerver oldali programnak)
- További eszközfüggetlen DOM események: egy gomb és egy link, egér és billentyűvel történő megnyomásának megkülönböztetése
- Rendezhető és többoszlopos fa és lista nézetek formázási lehetőségekkel
- Személyre szabott elemek létrehozása egyszerűen
- Formázott szöveg szerkesztésének lehetősége (WYSIWYG editor), a kurzor helyzetének manipulálása
- Egyszerű, előre beállított tulajdonságokkal rendelkező HTML szerkesztő az előző alapjain
- Húzd és ejtsd API lehetőségek
- Szöveg választását és manipulálását lehetővé tevő API-k
- Vágólap kezelését (biztonságosan) megoldó API-k
A Web Forms 2, mely jelen hírünk tárgya, számos érdekességet kínál, a következőkben ezekből mutatok be néhányat.
A specifikáció gyakorlatilag új HTML tulajdonságokat, eseményeket és függvényeket definiál. Ezek egyike az új beviteli mező típusokat lehetővé tevő
type
tulajdonság. Erre jelenleg is van példa, a type
értéke lehet password
, file
vagy akár button
(és még pár további). Ezek az értékek egészülnek ki, például:
<label>E-mail cím: <input type="email" name="addr"></label>
<label>Indulási dátum: <input type="date" name="start"></label>
required
tulajdonság került bevezetésre a input
elemeknél, melyet egyszerűen a következőképpen használhatunk:
<label>Mennyiség: <input type="number" required="required" name="qty"></label>
<label>Meeting time: <input type="time" min="09:00" max="17:00" name="mt"></label>
A specifikáció új tulajdonságokat vezet be az objektum modellben is. A fejlesztők a következő kóddal egyszerűen lekérdezhetik, hogy egy egész űrlap jól lett-e kitöltve, s ha nem, egyből kezelhetik is a problémákat:
with (document.forms[0]) {
if (qty.validity.isRequired) {
// the quantity field is required but not filled in
} else if (qty.validity.isTypeMismatch) {
// the quantity field is filled in, but it is not a number
}
}
var myControl = document.forms[0].addr;
if (myControl.value == 'a##kukac##b.c') {
myControl.setCustomValidity('You must enter your real address.');
}
oninvalid
tulajdonságát használhatják majd a fejlesztők:
<label>Home page: <input type="uri" name="hp" required="required"
oninvalid="alert('You must enter a valid home page address.'); return false;">
</label>
Szerveroldal!
Mivel a böngészőprogramok azonosítója (UserAgent) hamisítható, nem lehetünk 100%-osan biztosak a jól kitöltött űrlapadatok érkezésében, mindenképpen meg kell vizsgálni a szabványok bevezetése után is a különböző adatokat szerveroldalon!
Vegyünk például egy e-mail címet. Mi van akkor, ha a speciális böngészőmben kiiktatom az e-mail validáló részt, és a böngésző azonosítását beállítom egy validálós böngészőére (pl. Firefox 8.4-re - mert mondjuk abban vezetik be az e-mail validáló elemet)?
Beírok egy e-mail címet: "joska; rm -igenmindenre; runnemkivántparancs", szerver oldalon meg bízva a valid e-mail címben lefuttatok egy parancsot:
`mailkuldoprogi $_POST[email] $_POST[text]`
Jaj, a szerver összeomlott... ;-)
Szóval szerintem ez maximum a kliens oldali programozás és interfészkezelés megkönnyítésére lehet eszköz, a szerver olali adatkezelést nem helyettesítheti.
--
Szeretettel: Károly György Tamás
kgyt&kgyt.hu - http://kgyt.hu
Egységes leírás
felhasznalobarat
Szerver oldalon eddig is ellenorizni kellett ezutan is kell. Ezek a form eszkozok viszont kenyelmesebe, egyertelmubbe teszik a falhsznalonak mit es hogyan kell beirnia. Lerovidul a hibas bemeneti adatok miatti ujra kitoltes, javitas ideje. Stb.
Természetesen.
Szeretettel: Károly György Tamás
kgyt&kgyt.hu - http://kgyt.hu
Szerver oldal is
Egyébként SZVSZ Firefox az 1.2-es verzió környékén már támogatni fogja ezeket. Amint végleges lesz a specifikáció, nem telik bele 1-2 hónap, s meg fogják csinálni. Szerintem. Persze lehet könnyen, hogy nem.
Amire ezek az újdonságok jók lesznek, hogy
- admin felületet megvalósító oldalon nem kell annyit szenvedni a kliens oldali validáció scriptelésével.
- bárhol az interneten elég lehet egy darab .htc fájl betöltése, s működni fog az oldal.
Egy egységes, széles körben elfogadott jelölést fog jelenteni, s nem mindenki kitalál húszfajta validáló Javascriptet, hanem ír egy olyat, ami ezek alapján a tulajdonságok alapján működik. Aztán ez is elterjed úgy, mint a CSS, és szépen lehet használni bárhol, bármikor, JS támogatás nélkül is, egyszerűen, nagyszerűen. De azt is mondhatod, hogy te nem szeretnél kliens oldali validációt megvalósítani, de azért ezeket a tulajdonságokat beállítod, aztán vagy lesz a felhasználónak ilyen, vagy nem. Ezért nagyon jó.-boogie-
Így már...
--
Szeretettel: Károly György Tamás
kgyt&kgyt.hu - http://kgyt.hu
Nem ugy van
Nem akartam jól használható ötleteket adni...
--
Szeretettel: Károly György Tamás
kgyt&kgyt.hu - http://kgyt.hu