A DOM az új CSS - avagy diszkrét JavaScript
A JavaScript egy óriási találmány, nálunk is több hír és blogmark megjelent már, melyek innovatív felhasználásait mutatták be. Mégis az vele a probléma, hogy egy időben nagyon rossz irányba indult el a felhasználása: állapot sorban görgő szövegekhez, jobbgombos kattintás letiltására, és mindenféle más idegesítő célra alkalmazták. Ha azonban a helyére tesszük a technológiát és segítségül hívjuk a DOM technolgóiát, akkor minden jóra fordítható.
Hiába akarjuk jó célra használni a JavaScriptet, ha nem jól építjük webodalunkba. A diszkrét JavaScript (unobtrusive JavaScript) módszertan kiemel minden JavaScript kódot a HTML forrásból, és a böngészők által a dokumentumból felépített objektum modellt (DOM) használja arra, hogy a megfelelő eseménykezelőket felvegye, dinamikus funkciókkal gazdagítva az oldalt. Ilyenkor csak egy (vagy több) külső kódot betöltő
A HTML elemek különböző tulajdonságainak eléréséhez a korábbi böngészők más-más módszereket biztosítottak, és ezekből nőtt ki végül a DOM. Azért mondhatjuk, hogy a DOM az új CSS, mert még eléggé kevesen ismerték fel, hogy a viselkedési réteg leválasztásával ugyanolyan hasznos segítőnk, mint a CSS a megjelenítési réteget tekintve. Ezért szinte ugyanolyan mellőzött technológia, mint a CSS volt korábban.
Jeremy Keith This Year's Document Object Model című írásában a kezdetektől vezeti végig az olvasót a böngészők négyes szériájának viselkedésétől, a JavaScript kódok kiemelésének módozatain át végül olyan példákig melyek nagyon kellemesen szemléltetik a diszkrét JavaScript előnyeit.
■ Hiába akarjuk jó célra használni a JavaScriptet, ha nem jól építjük webodalunkba. A diszkrét JavaScript (unobtrusive JavaScript) módszertan kiemel minden JavaScript kódot a HTML forrásból, és a böngészők által a dokumentumból felépített objektum modellt (DOM) használja arra, hogy a megfelelő eseménykezelőket felvegye, dinamikus funkciókkal gazdagítva az oldalt. Ilyenkor csak egy (vagy több) külső kódot betöltő
<script>
elem marad a kódban, és semmilyen más JavaScript nem kap helyet.A HTML elemek különböző tulajdonságainak eléréséhez a korábbi böngészők más-más módszereket biztosítottak, és ezekből nőtt ki végül a DOM. Azért mondhatjuk, hogy a DOM az új CSS, mert még eléggé kevesen ismerték fel, hogy a viselkedési réteg leválasztásával ugyanolyan hasznos segítőnk, mint a CSS a megjelenítési réteget tekintve. Ezért szinte ugyanolyan mellőzött technológia, mint a CSS volt korábban.
Jeremy Keith This Year's Document Object Model című írásában a kezdetektől vezeti végig az olvasót a böngészők négyes szériájának viselkedésétől, a JavaScript kódok kiemelésének módozatain át végül olyan példákig melyek nagyon kellemesen szemléltetik a diszkrét JavaScript előnyeit.
régóta...
szerintem sem való a javascript kód (meg a css sem) a html-be, inkább külső állományokba lapítsanak azok is...
Fejlesztes
miért?
szóval, miért kéne beírnom a HTML tag-ek közé, majd onnan kiszedegetni "a végén"?
bbalint
dinamikus tartalom
Felho
kinek mi új?
JS segédlet?
Tudtok valahol (majdnem teljesen) kezdőknek szóló (onnan induló), ámde aktuális JavaScript tananyagot? (Esetleg magyarul.)
Köszönöm!
HT
Válasz itt
Kösz!
JS lecke
JS nagyon hasonló C szintakszishoz csak sokkal lazább egy-ket dolgban. Ezután meg kell érteni mi az a dokumentum fa, hogyan tudod építeni, alakítani. Ezekután mar csak annyit kell tudni, hogy objektum stiluslapjat hogyan éred el és tiéd a pálya!
A programozás is
JS referencia