ugrás a tartalomhoz

Hangos interjú Brendan Eich-el a Mozilla fő fejlesztőjével

Hojtsy Gábor · 2004. Júl. 14. (Sze), 14.38
A The Gillmor Gang interjúsorozatban most Brendan Eich a Mozilla alapítvány "fő fejlesztője" került terítékre. Az mp3 formában szabadon letölthető több mint egy órás beszélgetésben négyen interjúvolják Brendant, olyan neves személyek, mint Steve Gillmor (eWeek),
Doc Searls (Linux Journal), Jon Udell (InfoWorld Test Center) és Dana Gardner (Yankee Group).

A beszélgetésben felmerülnek a WHAT munkacsoporttal kapcsolatos kérdések, a böngésző piaci részesedés számai, sőt olyan érdekes kérdések is, hogy az Apple éppen úgy szorította ki a Microsoftot a saját platformjáról, mint a Microsoft a Netscapet annak idején. Brendan kitér arra is, hogy a böngésző piac valódi piac, abban az értelemben, hogy meg lehet élni a fejlesztésből, sok cég érdeklődik a technológia iránt.

Érdekes pontokat hoz fel a W3C és a valós világbeli szabványok összehasonlítása kapcsán. Véleménye szerint a W3C munkájában nagyrészben inkább a vertikális platformokban érdekeltek vesznek részt: mobiltelefonok, kézi számítógépek gyártói. Nekik (még) nincs kompatibilitási problémájuk, ezért könnyen vezetnek be új technológiákat, és sokkal rugalmasabbak, mint a böngészők fejlesztői.

Ezek mellett szóba kerül az XForms, az InfoPath, a KHTML-be visszakerülő Apple javítások és kiegészítések, az Internet Explorer 6 kiegészítése a WHAT javaslatok támogatására, a Microsoft bevonásának szükségessége nélkül (külön telepíthető plugin formájában). Nem kerülhető el az RSS támogatásának kérdése, a contentEditable megvalósítása és hibái sem.

Szóba kerül a biztonság kérdése, és hogy mennyire van előnyben a Mozilla azzal, hogy nem kellőképpen elterjedt. Kiderül, hogy inkább azzal kerül előnybe, hogy nincs alaposan beintegrálva az operációs rendszerbe. Felmerül ugyanakkor, hogy az XPI (a Mozilla kiterjesztés felülete) nem érintett-e biztonsági támadásokat tekintve. Ennek kapcsán részletesen tárgyalják az XPI kiterjesztések telepíthetőségének formáit, és egy jövőbeli "megbízhatósági" modell bevezetését a kártékony kiterjesztések telepítésének elkerülésére.

Érdekes az Opera-Apple-Mozilla-Adobe-Sun közös plugin architecktúrája körül kialakuló beszélgetés, mely a beépülő alkalmazások új generációját hozhatja el. Ennek kapcsán kitérnek a webes játékokra és a két dimenziós rajzolásra is. Aki nem sajnálja az idejét, annak nagyon ajánlom az interjút!