Nincs értelme gyorsbillentyűket (accesskey) definiálni a weboldalon
Egyre több webfejlesztő figyel oda arra, hogy lapjai ne csak a validátor számára legyenek szabványosak, de valóban elérhetőek és könnyen használhatóak is legyenek mindenki számára. Ennek érdekében terjed az a technika, hogy az oldal különböző részeihez (mint navigáció, tartalom) gyorsbillentyűket rendelnek, így kedvezve a billentyűzetet preferáló felhasználóknak. Egy kanadai cég azonban készített egy összegzést, melynek célja annak kiderítése volt: a különböző böngésző programokban mely billentyűkhöz rendelt már annak készítője funkciót. Az eredmény: sajnos lényegében nem maradt ki egy se. Ezért bár az alapötlet jó volt, inkább azt javasolják, hogy kerüljük a gyorsbillentyűk használatát.
■
Nem értek egyet...
Ugyanígy vagyok a CSS2 (vagy magasabb) szabványban található dolgokkal, amit nem támogatnak egyes böngészők. Ha egy megoldással nem okozok kárt azoknak a felhasználóknak, akik ilyen böngészőt használnak, viszont előnyére válik bárkinek, akkor használni fogom ezeket.
-boogie-
Van benne valami
szíved joga, egyet nem érte
Re: szíved joga, egyet nem érte
Miért baj az, ha definiálok egy gyorsbillentyűt (szabvány szerint), amit az olyan gépen, ahol ez támogatott, tudsz használni, máshol pedig nem? Ha úgy állnék a kérdéshez, hogy olyan weblapot készítsek, amit mindenki tud használni, akkor a szomszéd néni miatt, akinek nincs internete, ne is csináljak weblapot? Én inkább azt mondom, hogy a szomszéd néninek nem lesz hátrányára az ha én mondjuk egy CSS2-ben levő tulajdonságot használok valahol (ami néhány böngészőben megy, a többiben viszont nincs hatása), a fiának, aki Explorer-t használ, nem lesz hátránya abból, hogy nem lát olyan dolgokat, amik könnyebbé tennék az oldal használatát, viszont a "felvilágosult" felhasználóknak *előnye* lesz abból, hogy én használtam valamit.
Vagy ha úgy nézzük, miért baj az, ha már egy telefonban van egy WAP böngésző, én készítek egy WAP-os oldalt, amit az nem tud elérni a telefonjával, akinek nincs WAP-os böngésző a telefonjában? Használjon olyan telefont, amivel elérheti, különben meg ne panaszkodjon...
Az a baj, ha egy olyan információt teszek közzé azon a WAP-os oldalon, amit sehol máshol sem lehet elérni, vagy pedig egy olyan funkciót valósítok meg, ami más böngészőben használhatatlanná teszi az oldalt. A válasz ilyenkor sem az, hogy mindenképpen WAPon kívül meg kell valósítani a szolgáltatást, vagy pedig meg kell oldani, hogy a használhatatlan oldal használhatóvá válljon, hanem hogy meg kell nézni, mekkora igény van, és mennyi erőforrás, ennek megoldására?
Lásd mai hírt a hangos választási portálról ahol mind erőforrás megvolt, mind az igény megvolt (az egy más kérdés, hogy el is készült egy valahogyan használhatóbb oldal, és a közpénzt fecsérelték a felesleges munkára).
-boogie-
Szabványosítani kéne
A legfontosabb ebben a kérdésben a konzisztencia lenne. Minden oldal kedvvért külön-külön senki nem fogja megtanulni az oda érvényes billentyűket. Gobának igaza van de ez már speciális eset. Itt nem weboldalról hanem egy webes alkalmazásról van már inkább szó.
Egyébként én egy olyan rendszert tudnék elképzelni, hogy van egy ajánlás amiben a legtöbbször előforduló szerepeket és hozzájuk a billentyűzet kombót rögzitik.
pl:
search/keresés - K
navigation/főnavigáció - N
a lényegi részhez a tartalomhoz ugras - T
stb.
Es az oldal készítője meg hozzá rendelné a saját HTML elemihez a dolgot pl egy külső XML fájlon keresztül.
accesskey.xml
-------------
Es felhasználónak is lenne opció, hogy általában melyik standard hozzárendelést használja és siteonként átirhatná esetleg.
Re: Szabványosítani kéne
-boogie-