ugrás a tartalomhoz

Fieldset alternatívák

ada · 2005. Júl. 25. (H), 14.18
Sziasztok!

Pár napja a <fieldset> tagot a hozzá tartozó <legend> taggal használom, <form> tagon kívül is, mivel elég szépen lehet vele rendezni blokkokat. Utánajártam hogy ez szabványos-e, mert ugye a nevében is benne van a field szó, ami a formokra utal. W3C és számos HTML4 könyv szerint is a <fieldset> elem formelemek csoportosítására való, ugyanakkor a W3C validator sem szól érte.

Ezen felbuzdulva kitaláltam hogy megoldom 2 div-el. De rögtön problémába is ütköztem, ugyanis aki ismeri a legend működését, az tudja hogy a border-top-ból mindig eltűnik a legend szöveg szélességének megfelelő csík. A div-es megoldásnál ezt csak úgy tudtam megcsinálni, ha beállítottam a legend div-nek szélességet, és fehér hátteret. De ezt nem tudhatom hogy hány karakter fog belekerülni, és így a szélességet sem tudtam univerzálisra megadni..

Kérdéseim a következőek lennének:
  • Használható-e a fieldset, nem formelemek rendezésére, <form> tagon kívül?
  • Ha nem, akkor milyen alternatívát tudtok javasolni?
 
1

Köszönöm

ada · 2005. Júl. 25. (H), 14.21
Előre is köszönöm szépen az építő jellegű hozzászólásokat!
2

Érdekes kérdés

Hojtsy Gábor · 2005. Júl. 25. (H), 15.46
Nos, én azt vágtam volna rá, hogy nem szabad űrlapon kívül fieldsetet használni, de megnéztem a HTML DTD-ben, és láss csodát, sima blokk elemként adják meg, ami akárhol használható, ahol bekezdés, div meg hasonlók. Ilyenkor az emberben felmerül, hogy a leírás ad megkötést, de az sem ad. Ebben a korlátozási hiányban különben az is közrejátszhat, hogy a form elem alatt még más blokk szintű gyermekeket is engednek (pl. bekezdést), és abba teheted a fieldset elemet.

Érdemes megpróbálni, hogy a böngészők széles köre támogatja-e űrlapon kívül.

Ha nem így lenne, akkor a DNP-n is használt módszert vetheted be (lásd támogatók doboz az oldal alján). Egy elmozgatva pozícionált divet rakhatsz be a felirat címmel.
3

Értem

ada · 2005. Júl. 25. (H), 16.32
Köszönöm a választ, a DTD-n kívül én is ezekre jutottam. Megnéztem a DNP-s megoldást is, de ott is az a gond hogy a note-header nem alkalmazkodik a benne lévő szöveghez. (A befogadó div méretének a 20%-a)

Nekem csak IE6 és FX 1.06 alatt Windowson, és FX 1.02 alatt Linuxon sikerült eddig megnéznem, és ezeken mind tökéletes volt.