Nem javasolt tagek vakbarát lapokon
Sziasztok!
A közeljövőben tervezem egy világszerte nagy népszerűségnek örvendő rock banda hazai lapjának elkészítését. Mivel a zene tipikusan egyike azoknak a témáknak, amiket a vakok és gyengénlátók is élvezhetnek, ezért gondoltam arra, hogy a lapot is ilyen (vakbarát) szellemiségben valósítom meg.
Olvastam több cikket is a témában, kiindulópontként Jano lapja szolgált és az ott linkelt tartalmakat végigolvastam. Lenne ezzel kapcsolatban pár kérdésem:
Akinek van tapasztalata ilyen téren, és szívesen segítene nekem, annak előre is köszönöm!
■ A közeljövőben tervezem egy világszerte nagy népszerűségnek örvendő rock banda hazai lapjának elkészítését. Mivel a zene tipikusan egyike azoknak a témáknak, amiket a vakok és gyengénlátók is élvezhetnek, ezért gondoltam arra, hogy a lapot is ilyen (vakbarát) szellemiségben valósítom meg.
Olvastam több cikket is a témában, kiindulópontként Jano lapja szolgált és az ott linkelt tartalmakat végigolvastam. Lenne ezzel kapcsolatban pár kérdésem:
- A vakbarát lapokon használhatok-e imagemapet? A W3C féle lapon olyasmit olvastam, hogy a szerver oldali imagemapek használata ellenjavalt, a http://mek.oszk.hu/html/irattar/vakosfelulet.htm lapon viszont nem tesz különbséget a szerver és kliens oldali megoldások között.
- A longdesc paraméternél megadható php fájl is, vagy csak statikus (html) lapok használhatók? Gondoltam ugyanis rá, hogy a lap alapját képező CMS-be integrálnék egy funkciót, miszerint a képhez nem csak alt, title tagokat kellene megadni, hanem egy hosszabb leírást is. Ez a leírás aztán mehetne egy adatbázisba, utána onnan egy php fájl olvasná ki. Ez így korrekt eljárás lenne?
Akinek van tapasztalata ilyen téren, és szívesen segítene nekem, annak előre is köszönöm!
Üdv!
Longdesc paraméterrel ajánlott text/plain fájlt megadni, de azt hiszem, megadhatsz HTML fájlt is. Miután ez még nem támogatott, igazából pillanatnyilag mindegy.
A vakbarátsághoz sajnos nem elég az, hogy a WCAG szabványoknak megfelel az oldal, hanem pl nagyon zavaró felolvasóprogramok használatánál a következő konstrukció is:
X elemű lista, listapont hivatkozás Menüpont hivatkozás vége,három elemű lista... stb.
Példa egy vakbarát honlapra: http://www.kontenerpiac.hu/
Lehet hozzá az MVGYOSZ-tól ajánlást szerezni (mint a fent említett lapon). A megfelelő e-mail címét így nem tenném ki ide, de ha a kapcsolat menüponton keresztül üldesz üzenetet, elmondom a mikéntjét. Az ajánlást csak akkor kapod meg, ha a W3C WAI WCAG 1.0 min. A szintjének és az 508-as szekcióban leírt ellőírásoknak megfelel az oldalad és az MVGYOSZ munkatársa tesztelte. Tehát, ha nem felel meg a szabványoknak, nem is érdemes teszteltetni.
Végezetül egy javaslat: töltsd le a JAWS magyar verziójának a demóját (40 percig megy egy indulással) és teszteld azzal az oldalt.
Remélem, segítettem.
Ez mutatja a struktúrát
Kgyt?
Vakok...
És mi legyen helyett?
Én megoldásom...
1.
Mint látható, az 1. kódban minden almenü szerepel, míg a második kódban csak az aktuális almenü. (Az első kódot nem teszteltem.)
Ennek a módszernek az az előnye, hogy a JAWS a fejlécek "alatt" kiemeli, hogy az elemekhez melyik fejléc tartozik.
nem az igazi
Szerintem ez az a pont, ahol el kell dönteni, hogy a szabványnak megfeleő és szemantikus lapot készítesz, vagy nem...
TikuVoltam
Ma is holnap fekszünk le, mint tegnap
Valóban...
Az első változatot kellene valahogy validdá tenni.
A második változatnál helyreállítaná a szemantikusságot, ha az ember rel=chapter, section, subsection-nel ellátott diveket alkalmazna? Védül is, a menü részegysége...
Mindenesetre a 2. példa teljesen használható felolvasóprogrammal a vak tesztelők bevallása szerint.
Mégsem...
A következő fájlt töltöttem fel validálásra a W3C validátorának:
Ul-ben csak LI!
Valid....
De ha nem hiszel nekem, fogd a kódot, másold be egy notepadbe és töltsd fel a validátornak. Az UTF-8 miatt üvöltözni fog, de más baja nem lesz.
DTD...
Látom...
Ettől még a lista bemondás marad
Bocs tényleg érdekel.
Segít.
Köszönöm
A helyzet az, hogy engem nem is annyira az ajánlások érdekelnek mint inkább a valódi funkcionalitás. Tehát nekem az lenne a fontos, hogy a lap vakok számára is gyorsan kezelhető legyen és ne okozzak nekik kellemetlenségeket.
Az ajánlással kapcsolatban majd megkereslek a kapcsolati lapodon, egyelőre még csak a cms kódja íródik, a sablonok valamikor január közepére készülnek el.
Még egyszer köszönöm a segítséget!
Mot nézem csak...
Szóval, az, hogy a tartalmakat dinamikusan generálod-e vagy sem, az a böngészőnek oly mindegy. :)
Egyébként dícséretes, hogy ilyen szemlélettel állsz neki oldalt készíteni.