Hírek

A Webalkalmazások Munkacsoport (Web Applications Working Group) az alábbi két W3C ajánlást jelentette meg:

 

Hír kinyitásaRDF Primer 1.2 Feljegyzés

2025. május 8.

Az RDF-star Munkacsoport kiadta az RDF 1.2 Primer Feljegyzést. A primért úgy tervezték, hogy az az olvasó számára megadja az RDF hatékony alkalmazásához szükséges alapvető tudást. A feljegyzés elmagyarázza az RDF alapkoncepcióját és konkrét példákon keresztül bemutatja alkalmazását. A dokumentum 3-5. fejezetei az RDF kulcselemeinek alapvető megismerésére alkalmasak. Az RDF 1.1 és az RDF 1.2 közötti változásokat egy külön dokumentum, az Újdonságok az RDF 1.2-ben (What’s New in RDF 1.2) foglalja össze.

 

Az Adatalakzat Munkacsoport (Data Shapes Working Group) közzétette az alábbi első nyilvános tervezeteket:

  • SHACL 1.2 Core: a dokumentum a SHACL (Shape Constraint Langugage - Alakzat Megkötések Nyelv) magját definiálja. A SHACL az RDF gráfok adott feltételkészlet szerinti validálására használt nyelv. Ezek a feltételek alakzatként és egyéb szerkezetként biztosítottak RDF gráf formájában. Az ezen a módon használt RDF gráfokat „alakzatgráfoknak”, míg az alakzatgráfok szerint validált RDF gráfokat „adatgráfoknak” nevezi a SHACL. Mivel a SHACL alakzatgráfokat annak validálására használják, hogy az adatgráfok egy feltételkészletnek megfelelnek, így azokat úgy is tekinthetjük, mint az adott feltételeknek megfelelő adatgráfok leírása. Ezek a leírások a validáláson túl más célokra is használhatók, mint például a felhasználói felület építés, kódgenerálás vagy adatintegrálás.
  • SHACL 1.2 SPARQL Kiterjesztések (SHACL 1.2 SPARQL Extensions): a dokumentum a SHACL Alakzat Megkötések Nyelv SPARQL-hez kapcsolódó kiterjesztéseit definiálja. Míg a SCHACL magja az alakzatok alapvető szintakszisát és a SHACL által támogatott leggyakoribb megkötés elemeket definiálja, a SPARQL-hez kapcsolódó kiterjesztések azon tulajdonságokat írják el, amelyek a SPARQL eszközeivel kibővítik a SHACL mag kifejezőképességét. A dokumentum kiemelten azt írja le, hogyan definiálhatók a megkötések és megkötés elemek a SPARQL használatával.
 

A W3C Digitális Könyvkiadást Segítő Munkacsoportja (Publishing Maintenance Working Group) megjelentette az Elektronikus Könyvkiadás 3.3 (EPUB 3.3) frissített W3C ajánlást. Az EPUB 3.3 a digitális (könyv)kiadásra és dokumentumokra definiál egy átviteli- és csereformátumot. Az EPUB formátum egy módszert biztosít a szerkesztett és szemantikusan gazdagított webes tartalom – ideértve a HTML-t, CSS-t, SVG-t tartalmazó és számos egyéb formátumot – megjelenítésére, csomagolására és kódolására, annak egyetlen fájlként történő átvitelére. Jelen specifikáció az EPUB Kiadványokra definiál szerkesztői elvárásokat, és ez a szabvány harmadik jelentős revíziója. A frissítés számos kisebb módosítást tartalmaz, elsősorban ez EPUB 3 dokumentumok megfelelőségi elvárásainak tisztázására.

A Munkacsoport egyúttal három dokumentumot is közzétett: az EPUB 3.4, az EPUB Olvasórendszerek 3.4 és az EPUB Akadálymentesítés 1.1.1 első nyilvános tervezeteket. E tervezetek hosszabb távon beolvadnak majd az EPUB 3 szabvány következő verziójába (EPUB 3.4). További információ a Digitális Könyvkiadást Segítő Munkacsoport Működési Szabályzatában (Publishing Maintenance Working Group Charter) található.

 

A CSS Munkacsoport közzétette a CSS Form Vezérlés stílus 1. szint (CSS Form Control Styling Level 1) első nyilvános tervezetet. A modul az űrlapokat (form) vezérlő elemeknek és azok egyes részeinek megjelenítését definiálja.

 

A PNG Munkacsoport implementációkat vár a Hordozható Hálózati Grafika (PNG) specifikáció (3. kiadás) (Portable Network Graphics (PNG) Specification (Third Edition) ) ajánlástervezethez. A dokumentum a PNG-t, egy bővíthető fájlformátumot írja le, mely statikus és animált raszteres képek veszteségmentes, hordozható, jól-tömörített tárolására való. A PNG-vel szabadalommentesen helyettesíthető a GIF, valamint a TIFF számos általános használati módja. A PNG támogatja a színindexelt, szürkeskálás és színhű képeket, valamint egy opcionális alfa csatornát. A minta mélysége 1 és 16 bit között változhat.

A PNG-t úgy tervezték, hogy jól működjön online nézeti alkalmazásokban, mint például a World Wide Web, így teljes mértékben stream-elhető progresszív megjelenítési opcióval. A PNG robosztus, a teljes fájl integritás ellenőrzést ugyanúgy biztosítva, mint az általános átviteli hibák egyszerű felderítését. Emellett, a PNG a színtér adatokat is képes tárolni a különböző környezetekben való jobb színpárosítás érdekében.

A jelen specifikáció két internetes médiatípust definiál: az image/png-t és az image/apng-t.

Az észrevételeket a PNG Munkacsoport Github-on várják, 2025. május 13-ig.

 

Az Akadálymentes Dinamikus Webes Alkalmazások Munkacsoport (Accessible Rich Internet Applications (ARIA) Working Group) az alábbi két ajánlástervezetet adta közre:

  • Digitális Tartalom Közzététel WAI-ARIA Modul 1.1 (Digital Publishing WAI-ARIA Module 1.1): ahhoz, hogy a segítő technológiát alkalmazó felhasználók képesek legyenek a webes tartalmakban eligazodni, elengedhetetlen a webes dokumentumok szerkezeti részeire vonatkozó szemantikus metaadatok beágyazása. Ez különösen fontos az ún. longform (hosszú tartalom) dokumentumok tartalmi részeire, és együtt jár a web-applikációs widgetek szemantikus metaadatainak valamint a segítő technológiák viselkedésének beágyazásával. A specifikáció egy speciális WAI-ARIA szerepkészletet definiál, amely a segítő technológiát használó felhasználóknak segít az ilyen longform dokumentumokban navigálni. Jelen dokumentum része a WAI-ARIA készletnek, amelyet a WAI-ARIA Áttekintés (WAI-ARIA Overview) oldal mutat be.
  • Digitális Tartalom Közzététel Akadálymentességi API Hozzárendelés 1.1 (Digital Publishing Accessibility API Mappings 1.1): a dokumentum definiálja, hogyan rendelik a felhasználói ágensek a Digitális Tartalom Közzététel WAI-ARIA Modul 1.1 ()Digital Publishing WAI-ARIA Module 1.1) jelölőnyelvet a platform akadálymentességi API-khoz. A dokumentum a felhasználói ágens azon fejlesztőit célozza, akik a felhasználói ágensükben az akadálymentesítésért felelnek, hogy az a digitális tartalom közzétételre létrehozott akadálymentes tartalmat támogatni tudja.
 

A Webes Valós idejű Kommunikáció Munkacsoport (Web Real-Time Communications Working Group) megjelentette a WebRTC: Valós Idejű Kommunikáció a Böngészőkben (WebRTC: Real-Time Communication in Browsers) frissített W3C ajánlást. A dokumentum egy ECMAScript API készletet definiál WebIDL-ben, amely média és általános alkalmazás adatok küldését és fogadását teszi lehetővé olyan más böngészőkkel vagy eszközökkel, melyek a megfelelően definiált valós idejű protokoll-készleteket alkalmazzák. Jelen specifikációt egy, az IETF (Internet Engineering Task Force) RTCWEB csoport által fejlesztett protokoll-specifikációval, valamint egy, helyi médiaeszközökhöz hozzáférést biztosító API specifikációval együtt fejlesztik.

 

Megjelent az Akadálymentesítési Szerepek és Felelősségi körök Összerendelés (Accessibility Roles and Responsibilities Mappings, ARRM) dokumentum, amely a Web Akadálymentesítési Kezdeményezés (WAI) új forrásanyag tervezete. Az ARRM célja, hogy segítsen a még hozzáférhetőbb digitális termékek és szolgáltatások előállításában. Az ARRM egy megközelítést biztosít a szerepek, feladatok és felelősségek definiálására, a Web Akadálymentesítési Útmutató (WCAG) elvárásainak megfelelve. Az ARRM Közösségi Csoport (ARRM Community Group) örömmel várja mindazok csatlakozását, akik szívesen vennének részt e forrásanyag fejlesztésében.

 

Az Időzített Feliratozás Munkacsoport (Timed Text Working Group) közzétette és implementációkat vár a Szinkron és audió-leírás profilok a TTML2-ben (Dubbing and Audio description Profiles of TTML2) ajánlástervezethez. A specifikáció a DAPT-ot definiálja, ami egy TTML-alapú fájlformátum időzített feliratozás tartalom kicserélésére szinkron- és audió-leírás munkafolyamatokban.

A dokumentummal kapcsolatos észrevételeket a Munkacsoport Github-ján várják 2025. április 8-ig.

 

Hír kinyitásaCSS Snapshot 2024

2025. március 12.

A CSS Munkacsoport megjelentette a CSS Snapshot Munkacsoport-feljegyzést. A dokumentum egybegyűjti mindazon specifikációkat, amelyek a Beágyazható Stíluslapok, a CSS jelenlegi, 2024-es állapotát adják. A dokumentum elsődleges célközönsége a CSS támogatás fejlesztői, és nem a CSS-szerzők, mivel a most közzétett anyag a modulokat specifikáció-stabilitás alapján, és nem a webes böngészők általi támogatás mértéke szerint tartalmazza.

Amikor az első CSS specifikáció megjelent, minden CSS-t egy dokumentum tartalmazott, amely a CSS 1. szintet definiálta. A CSS 2. szintet szintén egyetlen, több fejezetből álló dokumentum definiálta. Azonban a CSS 2. szinten túl, a CSS Munkacsoport egy modul-alapú megközelítést alkalmaz, ahol minden egyes modul a CSS egy részét definiálja, és nem egyetlen, hatalmas terjedelmű dokumentum tartalmazza a specifikációt. Ezáltal maga a specifikáció könnyebben kezelhető részekre tagolódik, ami lehetővé teszi a CSS közvetlenebb, gyorsabb és fokozatos fejlesztését.

Mivel a CSS különböző moduljai különböző stabilitási szinten állnak, a CSS Munkacsoport a most közreadott formátumot választotta, hogy közzétegye a Beágyazható Stíluslapok, a CSS 2024-es fejlesztési területeit és állapotát.

 

További hírek

Ha szeretne rendszeresen értesülni híreinkről jelentkezzen RSS-csatornáinkra vagy iratkozzon fel néhány havonta megjelenő hírlevelünkre. A hírlevélre a w3c-hirlevel-join@w3c.hu email címre küldött levéllel lehet feliratkozni, kérjük a levélben adja meg nevét és cége/szervezete nevét. A hírlevélről való leiratkozáshoz küldjön egy levelet a w3c-hirlevel-leave@w3c.hu email címre.


Utolsó módosítás: 2014.8.4.